Home › Żywienie podczas ciązy

Żywienie podczas ciązy

Ciąża wymaga przygotowań – troska o organizm jest celowa. Pani planująca odmienny stan powinna wybrać właściwą dietę, być aktywna fizycznie i żyć racjonalnie. Wykonanie badań krwi jest także bardzo ważne.. Suplementacja witamin i minerałów również jest nieodzowna. Jeśli kobieta jest otyła to powinna pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej przed zajściem w ciążę. Jak ciężarna powinna się odżywiać? Dieta musi być zróżnicowana, raz w tygodniu trzeba zjeść rybę, raz-dwa razy w tygodniu nieodzowna jest potrawa mięsna, a dwa razy w tygodniu potrzebne są rośliny strączkowe. Warzywa, produkty zbożowe, owoce, nabiał i produkty są konieczne w diecie. Każdej potrawie powinno towarzyszyć warzywo lub sałatka – jest to stała zasada.

Poza tym kobieta planująca ciążę powinna jeść trzy-cztery posiłki codziennie w odstępach czasowych co trzy-cztery godziny. Wtedy nie będzie głodna, uchroni się przed słodkimi, szkodliwymi daniami i ureguluje funkcjonowanie organizmu. Umiarkowanie jest ważnym przykazaniem – należy ograniczyć ilość soli i zjadać niewielkie porcje, tłuszcz nie może być najważniejszym składnikiem dań, podobnie jak cukier. Należy unikać glukozy, sacharozy, kwasów tłuszczowych. Kobieta planująca ciążę powinna wypijać 1,5-2 litrów wody mineralnej.

Jakie składniki trzeba uzupełniać? Kobieta planująca ciążę powinna suplementować kwas foliowy, czyli zażywać go regularnie.

Nadmiar witaminy A jest szkodliwy – pochodzi ona z pokarmów zwierzęcych oraz karotenów. Nadmiar witaminy A jest szkodliwy, a jej niedobór przekłada się na problemy z zajściem w ciążę. Witamina D jest bardzo istotna, bo odpowiada ona za mocne kości oraz tzw. gospodarkę wapniowo-fosforanową.

Zasoby kwasów omega-3 także są niezbędne.

Mają one wpływ na układ nerwowy oraz oczy dziecka, a co najważniejsze – wspierają układ immunologiczny. Kwasy omega 3 znaleźć można w rybach morskich, owocach morza, oleju lnianym.

Ciąża to czas szczególny i tak należy go traktować..
<< Poprzedni
Następny >>