Home › Kleszcz maja

Kleszcz maja

Jest ich coraz większa ilość. czyhają siedzą w wysokich trawach, na drzewach i krzewach. Są też roznoszone przez zwierzęta. Wbijają się w skórę szybko i bezboleśnie, zazwyczaj nawet nie wiemy kiedy. Zauważamy go dopiero, gdy urośnie do sporych rozmiarów, a skóra wokół ugryzienia zaczyna swędzieć. Jak ochronić się przed ukąszeniem i co zrobić w sytuacji ukąszenia? Przede wszystkim, najważniejsza jest profilaktyka. Aby ochronić się przed ukąszeniem, wybierając się do lasu lub na łąkę powinniśmy zawsze zakładać zabudowane buty, bluzki z długim rękawem i długie spodnie.

Głowę też należy ochronić nakryciem głowy. Na rynku dostępnych jest mnóstwo środków zapobiegających ugryzieniom, które rozprowadza się wprost na skórę.

znakomite efekty daje też olejek herbaciany oraz tymiankowy, kleszcze bowiem nie znoszą ich aromatu.

Wystarczy zaledwie kilka kropel. Co zrobić, jeśli jednak mimo wszystko kleszcz nas ukąsi? Przede wszystkim należy go usunąć. nieprawdą są zalecenia o wykręcaniu kleszcza. Jedyną radą w tej kwestii jest usunięcie go sterylną pensetą, szybkim i zdecydowanym pociągnięciem. Ważne, by kleszcz wyszedł ze skóry cały. Skórę wkoło ukąszenia należy bacznie obserwować, a w przypadku pojawienia się czerwonego rumienia wokół miejsca ukąszenia, trzeba szybko udać się do doktora. Kleszcze roznoszą bowiem niebezpieczne infekcje, jakimi są odkleszczowe zapalenie mózgu, czy też borelioza, na którą obecnie nie ma lekarstwa. Lepiej więc zapobiegać niż leczyć. Wystarczy zachować trochę zdrowego rozsądku i działać zdecydowanie w przypadku ukąszenia..